Kouzlo pohádek přináší další motivaci k podněcování představivosti, fantazie, vyjadřování-slovní zásobu dítěte. První pohádka po Vánocích „O 12 měsíčkách“ nastíní dětem měsíce v roce i roční období (který měsíc vládne jako první, čím se od sebe liší a který měsíc je poslední). Ježíšek dětem nadělil, a proto v souvislosti s pohádkami se zaměříme i na hračky, které děti našly pod stromečkem, který dárek je nejvíce potěšil, z čeho měly největší radost. Nesmíme ani opomenout charakteristické znaky zimy, vlastnosti sněhu, ledu , změny v počasí, jak přežívají zimu ptáci a  lesní zvířata, zda poznáme jejich stopy, v čem se liší apod. Rozhovor o zimních sportech- jaké známe, které jsme již zkusili, proč sportujeme atd. Povedeme děti k poznání, že pohyb je důležitý pro naše zdraví, ale je nutné zároveň dbát na bezpečnost svou i druhých. Také si připomeneme, jak  tři králové- Kašpar, Melichar a Baltazar, laskaví mudrci z Výhodu, obdarovali narozeného Ježíška a zpívali píseň-„Tři králové.“