MŠ Komenského Náchod

Mateřská škola, Náchod, Komenského 301

Novinky

Společné

Včeličky

Berušky

Kačenky

Sluníčka

Pusinky

Květen

Měsíc květen, ten je prima, to už není vůbec zima!
A protože opravdu už není zima, tak kvetou nejen kytičky, ale i spousta stromů – my se budeme učit jejich názvy, funkci, kdo na nich přežívá a jaký hmyz můžeme v přírodě potkat. Připomeneme si Den matek, shlédneme pohádku, navštívíme „náš“ zámek a uděláme si i pár fotek na památku.

Těšíme se na nadcházející rozkvetlé a voňavé dny 🌷.

Duben

Počasí na jaře je proměnlivé, příroda hýří barvičkami, zvířátkům se rodí mláďata a kytiček je kolem nás nespočet. Za dveřmi jsou oblíbené Velikonoce a na konci měsíce i pálení čarodějnic. O těchto tématech si budeme nejen povídat ale i zpívat, učit se o nich básničky a nevynecháme ani sport, jako každý měsíc.

Těšíme se na dubnové radovánky 🙂

Když se březen vydaří, je to krásné předjaří!

S příchodem dalšího měsíce souvisí změna počasí a s ní i zvýšená nemocnost. Proto se zaměříme na naše těla – jak vypadají, používané názvosloví, funkce jednotlivých orgánů, ochrana před nemocemi (oblékání, stravování, hygiena, sportování).

Již nyní na procházkách vídáme první sněženky v zahradách, které jsou pro nás znamením blížícího jara. Určitě tedy nezapomeneme na naši krásnou přírodu a budeme rozpoznávat jednotlivé rostliny a pozorovat změny v počasí. Nezapomeneme se ani rozloučit se symbolem zimy tzv. Morenou, která v mrazivém období prochází krajem a nechává vše slabé umírat.

Přejme Vám mnoho krásných a prosluněných dnů. 🌞

Únor bílý, pole sílí

Prozatím se zdá, že opravdu únor bude bílý, a proto si s dětmi užijeme zimních radovánek – postavíme si sněhuláka, budeme lopatovat (prosím noste lopaty s barevnou stuhou a se jménem), brodit se ve sněhu na procházkách. S dětmi si budeme povídat o tom, jak je důležité chránit své zdraví a co pro jeho ochranu můžeme udělat (strava, oblékání, sport). Nezapomeneme ani na zimní sporty a s tím související olympijské hry. V neposlední řadě si po jarních prázdninách (14. – 20. 2. 2022) užijeme třídní karneval.

A abychom nezapomněli na zmiňované pole, vysvětlíme si nutnost odpočinku pro zemědělskou půdu a dostatek potřebné vláhy, kterou pole získává právě ze sněhu.

Rok 2022

Začal nám rok 2022 a v jeho prvním měsíci se s dětmi zaměříme na příchod třech králů: Kašpara, Melichara a Baltazara. Vysvětlíme si pranostiky, tradice i koledu vážící  se k této události. Budeme si povídat o zimním počasí a jak předcházet nachlazení. Také se naučíme, jak můžeme pomoci lesním zvířátkům v zimě a jak můžeme jednotlivá zvířátka vypozorovat podle stop ve sněhu. S dětmi se také pokusíme zorientovat v čase, a to konkrétně ve dvanácti měsících. K tomu nám dobře poslouží pohádka „O dvanácti měsíčkách“.

S přáním hezkých dnů paní učitelky z Kačenek 🦆

Prosinec

V prosinci se s dětmi zaměříme na adventní čas. V pondělí 6.12. nás přijdou navštívit Mikuláš, anděl a čert, kterým rádi zazpíváme a předneseme básničku. V průběhu celého měsíce budeme často zpívat, tančit, radovat se z nadcházejících svátků a připomínat si vánoční tradice. Doufejme, že nám napadne více sněhu, aby si ho mohly děti dostatečně užít. A s tím také souvisí vhodné a teplé oblečení. Neustále si s dětmi připomínáme etické a mravní chování a i nadále v tom budeme pokračovat.

Přejeme rodičům i dětem nezapomenutelné prožití vánočních svátků a do nového roku 2022 zejména pevné zdraví. ❄⛄

Barevný listopad

S příchodem listopadu je častější proměnlivé počasí, a právě proto se zaměříme na jeho průběh. Budeme si povídat o správném oblékání přiměřeném k různým změnám počasí, učit se vnímat přírodu kolem nás a sledovat různorodost barev. Nadále upevňovat názvy listnatých stromů, pozorovat tvary, barvy, velikosti, rozdíly listů a plodů na stromech a keřích. A určitě budeme diskutovat o listopadových svátcích – Dušičky a Svatý Martin. I nadále budeme samozřejmě upevňovat základy slušného chování, stolování a stravovacích návyků.

Říjen

Podzimní příroda čaruje se svými barvami, a proto si je budeme neustále připomínat a tím i opakovat. V říjnu se zaměříme na veškeré změny související s podzimem. Nestálé počasí přináší častý déšť a vítr. Díky těmto změnám rostou houby, nebo můžeme častěji vidět ježky, kteří pospíchají, aby se mohli schovat před nepříznivým počasím a připravit se na zimu. Větrné počasí je sice nepříjemné při procházkách, ale zato ideální pro pouštění draka. Přírodnin, které se kolem nás na podzim objevují, je nespočet, a tak se s dětmi zaměříme na většinu z nich. Nebudeme opomínat Halloween a s dětmi si ke konci měsíce vyrobíme různá strašidýlka.

Krásný, barevný podzim Vám přeji paní učitelky z Kačenek.

Září klepe na vrátka

„Září klepe na vrátka, připravte se, děťátka. Otevřou se dveře školky, vítáme vás, kluci, holky. Pojďte si sem s námi hrát, učit se a povídat, ať se vám tu pěkně daří, celý rok a nejen v září.“

Tak jak se v básničce píše, celý školní rok budeme upevňovat přátelské vztahy ve třídě, hrát si, učit se novým věcem a přitom si povídat. A o čem si budeme povídat? V září se zaměříme především na kolektiv v naší třídě, na pravidla v MŠ a na hygienické i stolovací návyky. Pevně věříme, že se Vám bude ve třídě Kačenek líbit a těšíme se na Vás i na společně strávené chvíle. Paní učitelky z Kačenek.🔅